оформление земли
(066) 463 40 92
оформление недвижимости
(050) 560 01 04

рус / en

Чи відноситься до компетенції сільської ради присвоєння адреси земельній ділянці, що знаходиться в адмінмежах даної сільської ради, проте за межами населеного пункту?

В першу чергу звернемо увагу на різницю між термінами "адреса" та "місце розташування". Земельне законодавство говорить про місце розташування земельної ділянки. Зокрема в частині 1 статті 79 Земельного кодексу України записано: "Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами". Тобто вже за визначенням для кожної земельної ділянки має існувати певне місце розташування (не адреса!).

Дані про місце розташування (не адресу!) земельної ділянки вносяться до державного земельного кадастру (п.72 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.12 р. №1051).

Стаття 15 Закону України "Про оренду землі" визнає "місце розташування" (не адресу!) земельної ділянки істотною умовою договору оренди землі.

Під місцем розташування зазивчай розуміють певне розташування об'єкту в просторі. Для земельної ділянки таке місцерозташування визначається за її координатами (точніше за координатами вершин багатокутника, який утворює земельну ділянку) в прив'язці до ісунючої геодезичної мережі. Адреса ж визначається шляхом зазначення певного регіону (області, району), населеного пункту, вулиці (проспекту, площі, провулку, бульвару тощо) та номера. Адреси присвоюють не земельним ділянкам, а розташованим на них об'ктам нерухомості (будинкам, будівлям, спорудам, їхнім окремим частинам).

На практиці ж дуже часто "адресу" та "місце розташування" сприймають як синоніми. І якщо для будинку, будівлі чи споруди це так, то для земельної ділянки  - ні. Адже адреса не дозволяє сказати, де починається і закінчується земельна ділянка, а для більшості земельних ділянок (розташованих за межами населених пунктів та вільних від забудови) визначення адреси взагалі не можливе (питання так званої будівельної адреси, яка присвоюється на період будівництва, ми не розглядаємо, оскільки ця умовна адреса присвоється саме об'єкту забудови, а не ділянці).

Місце розташування земельної ділянки визначається при її формуванні (складання проекту землеустрою чи технічної документації). Отже органи місцевого самоврядування (в тому числі сільські ради) не мають повноважень щодо визначення місця розташування земельної ділянки.

Наши контакты

г.Киев ул. Гонты, 3а, оф.406
(066) 463 40 92
г.Сумы,
ул. Покровская Площадь 10
оформление земли
(066) 463 40 92
оформление недвижимости
(050) 560 01 04
info@documentu.com.ua